Jak czyścić i konserwować schody kamienne?

 

Schody z kamienia to nie tylko funkcjonalny sposób na wykończenie domu. Dzięki temu, że charakteryzują się unikalnym i eleganckim wyglądem, mogą być doskonałą ozdobą nieruchomości. Popularnych rozwiązaniem, które przeważnie wykorzystuje się jako atrakcyjny element architektury zewnętrznej i wewnętrznej, jest granit.


Co warto wiedzieć o granicie?


Granit charakteryzuje się bardzo dużą uniwersalnością, bo dopasować go można właściwie do każdej aranżacji wnętrza oraz od każdej elewacji. Różnorodne odmiany tego kamienia udowadniają, że najpiękniejsze rozwiązania często pochodzą nie z taśm produkcyjnych, a prosto od natury. Osoby decydujące się na ten kamień mogą więc wybierać z odmian o ciemnej kolorystyce oraz z odcieni szarości, czerwieni i beżu. Czasem struktura przedstawia bardzo wyraziste kryształki minerałów, co pozytywnie wpływa na dekoracyjność takiej nawierzchni. Te cechy kamienia sprawiają, że wykonane z niego podłogi i blaty prezentują się naprawdę efektownie.


Z granitu bardzo często wykonuje się schody, również te zewnętrzne, bo jest to jeden z najtwardszych kamieni. Na tym polu wyprzedza go tylko diament. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie zarysować takiej powierzchni. To jednak nie oznacza, że schody z granitu zawsze będą prezentowały się idealnie. Nie zarysujemy ich, ale nadal mogą pokryć się brudem.


Jak czyścić granitowe schody?


Popularność granitu wynika również z tego, że nie sprawia problemów w pielęgnacji. Wszystko dzięki jego trwałości. Nie są mu straszne plamy ani wilgoć. W przypadkach bardzo łagodnych zabrudzeń, wystarczy namoczyć miękką tkaninę (najlepiej szmatką z mikrofibry albo flanelę) i przetrzeć nią powierzchnię. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, możemy zmieszać detergent z ciepłą wodą. Warto sięgnąć po ekonomiczny wariant, czyli po prostu po płyn do naczyń. Jeśli rozważamy inny detergent, pamiętajmy, że najlepsze będą środki łagodne, które w swoim składzie nie mają fosforanów oraz silnych substancji zapachowych.


Dość prostym sposobem na wyczyszczenie granitu jest też wymieszanie alkoholu (dwie szklanki) i ciepłej wody (ok. pół litra wody). Taką mieszankę wystarczy rozprowadzić na podłodze i potrzeć mopem, aż podłoga znowu będzie prezentowała się idealnie.


Gdy na powierzchni zaobserwujemy rdzę, wystarczy, że sięgniemy po:

  • sodę oczyszczoną
  • wodę utlenioną.

Z pomocą tych dwóch składników można wykonać pastę, którą następnie pokrywamy problematyczny obszar. Wystarczy wetrzeć pastę w plamę, a następnie zmyć tak, jak zwykle, wodą (najlepiej ciepłą).


Co z konserwacją?


W przypadku schodów z kamienia ważne są też kroki, które mają ochronić powierzchnię przed wnikaniem brudu. Kamień ma strukturę porowatą, ale takie mikroszczeliny można zabezpieczyć z pomocą specjalnych preparatów. Profesjonalne środki impregnujące wytwarzają na schodach warstwę ochronną. W efekcie ozdoba dłużej będzie prezentowała się atrakcyjnie, a my rzadziej będziemy musieli sięgać po mopa.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszą firmą: https://www.aka-granit.pl/