Blaty kamienne – czyszczenie i konserwacja

 

Gotowe środki czyszczące - kiedy sprawdzą się profesjonalne preparaty?

Wybór mebli to czynność, której poświęcamy dużo uwagi. Aby móc cieszyć się wysoką jakością wyposażenia i atrakcyjnymi walorami estetycznymi, nierzadko jesteśmy w stanie wydać spore pieniądze. Na zakupie wymarzonego mebla nasze wysiłki się nie kończą. Teraz trzeba zaplanować kroki, które pozwolą zachować sprzęt przez jak najdłuższy czas w nienagannym stanie. Nawet szczególnie wytrzymałe i odporne na zniszczenia materiały trzeba właściwie czyścić i konserwować, żeby przez lata prezentowały się nieskazitelnie. Jakie działania należy wdrożyć w przypadku blatów kamiennych?

 

Specjalistycznych rozwiązań nie musimy mieć pod ręką na co dzień, za każdym razem, gdy planujemy gotować i istnieje ryzyko zabrudzenia blatu. W trakcie wypadków przy pracy sprawdzi się po prostu mokra, miękka ściereczka. Warto jednak co pewien czas stosować środki, które przeznaczone do kamienia. Ich formuła opracowana została w taki sposób, żeby:

  • nadawać połysk blatom;
  • czyścić w taki sposób, żeby na powierzchni nie pozostawały nieestetyczne smugi;
  • nie wchodzić w reakcję z materiałem;
  • skutecznie usuwać nawet uciążliwe zabrudzenia, których nie dało się pozbyć domowymi metodami.

 

Profesjonalne środki pozytywnie wpływają na to, jak prezentują się kamienne blaty, bo nie niszczą poleru. Preparaty często są łagodne dla skóry, co sprawia, że ich stosowanie jest wygodne i komfortowe. Oprócz czyszczenia, istotna jest też konserwacja kamienia. Wcześniej wspomniane środki poprawiają impregnację, chronią przed wchłanianiem zabrudzeń przez kamień, zmniejszają nasiąkliwość i z powodzeniem można stosować je w kuchni oraz w łazienkach.

 

Dlaczego właściwa impregnacja i czyszczenie blatu są tak istotne?

Na takich nawierzchniach przygotowujemy posiłki, więc mają one bezpośredni kontakt z żywnością. Nawet jeśli blat wydaje się czysty, warto korzystać ze specjalnych rozwiązań antybakteryjnych. Nie tylko usuwają resztki jedzenia, ale też pozbywają się zabrudzeń i zagrożeń, których nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że częstotliwość impregnacji trzeba dopasować do rodzaju kamienia. Podobnie jest z typem preparatu (na rynku znajdziemy m.in. produkty do impregnacji piaskowca, marmuru, granitu itp.)

 

O co możemy zadbać na co dzień?

Zawsze łatwiej jest zapobiegać niż walczyć z uporczywymi zabrudzeniami. Nie chodzi jednak o to, żeby uważać za każdym razem, gdy gotujemy. Takie kamienie jak np. granit świetnie sprawdzają się w kuchni, są odporne na uszkodzenia, różnice temperatur i potrafią być cudownym sojusznikiem w codziennym przygotowywaniu posiłków. Po zakończonej pracy postarajmy się jednak usunąć nadmiar wody z blatu i przetrzeć zabrudzenia. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu osadu.

 

Jeśli będziemy wybierać domowe metody czyszczenia nawierzchni z kamienia naturalnego, pamiętajmy, żeby unikać stosowania kwasów octowych, cytrynowych i solnych. Zdecydowanie zrezygnujmy również z sody oczyszczonej i alkoholu. Do czyszczenia blatów kuchennych z kamienia nie poleca się również stosować szorstkich gąbek oraz twardych szczotek. Jeśli na powierzchni pojawią się tłuste plamy, możemy użyć doraźnie delikatnych detergentów, np. płynu do naczyń. Takie produkty nierzadko dość mocno różnią się składem, dlatego dla pewności dobrze będzie zainwestować w środek przeznaczony do odtłuszczania kamiennych blatów kuchennych.

 

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszą firmą: aka-granit.pl